Czujniki parkowania – jak wybrać? Cz.1

Czujniki parkowania – jak wybrać? Cz.1
Czujniki parkowania to nowoczesne ułatwienie dla tych kierowców, którym zawsze z tym wymagającym manewrem było nie po drodze, a także dla tych, którzy często poruszają się w gąszczu miejskiej dżungli. Tutaj, z idealnym zaparkowaniem mogą mieć problem nawet najbardziej zaprawieni w boju kierowcy. Po co więc narażać się na stłuczkę z innym autem lub zarysowanie samochodu o niezauważoną przeszkodę? Lepiej zainwestować w sprawdzony zestaw czujników do parkowania. Tylko jaki wybrać? Więcej na ten temat dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czujniki parkowania – jak działają?
Zasada działania czujników parkowania jest prosta. Odpowiednio zamontowane informują kierowcę za pomocą sygnałów dźwiękowych, a czasem także świetlnych, że auto zbliża się do przeszkody. Im bliżej jesteśmy, tym sygnały stają się głośniejsze i częstsze. Dzięki nim kierowca może pewniej wykonać manewr, zwłaszcza parkowania tyłem, chroniąc się w ten sposób przed niepotrzebną stłuczką lub uszkodzeniem auta. 

Obecnie wiele nowych samochodów, zwłaszcza tych droższych, jest fabrycznie wyposażona w czujniki parkowania. Jeśli jednak decydujemy się na zakup tańszego modelu lub auta używanego, może ono nie posiadać tego typu udogodnień i będzie trzeba je dokupić. Na szczęście w Car-tronic posiadamy bogatą ofertę czujników parkowania, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Ale zanim dokonacie zakupu, sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, wybierając wersję idealnie spełniającą Wasze potrzeby. 

Rodzaje czujników parkowania
W sklepach z akcesoriami samochodowymi można znaleźć dwa główne typy czujników parkowania: na tył oraz na tył i przód. Te pierwsze są znacznie popularniejsze ze względu na fakt, że parkowanie tyłem przysparza zdecydowanie więcej kłopotów, niż ten sam manewr wykonywany przodem. Niemniej jednak wersja, na przód i na tył może okazać się przydatna dla dużych aut, których parkowanie, ze względu na ich gabaryty, bywa uciążliwe zarówno tyłem, jak i przodem.

Zasięg czujników parkowania
To bardzo istotna kwestia przy wyborze czujników parkowania. Powszechnie uznaje się, że najlepszy zasięg to między 1,5 a 2 m. Niższy może spowodować, że zostaniemy poinformowani o przeszkodzie zbyt późno. Z kolei wersje o większym zasięgu będą wydawały sygnał w sytuacjach, kiedy nie jest to potrzebne, co nie tylko jest frustrujące, ale także niebezpieczne, ponieważ dekoncertuje kierowcę. 
Radzimy jednak, by zasięg czujników dobrać do indywidualnych preferencji, nie każdy bowiem będzie potrzebował sygnału ostrzegawczego w tym samym momencie. Na szczęście w sklepach z akcesoriami samochodowymi można znaleźć zróżnicowane pod tym kątem modele.
To jeszcze nie wszystkie wymogi, które należy wziąć pod uwagę, szukając idealnych czujników parkowania. Więcej informacji znajdziesz w kolejnym artykule.