Głośniki niskotonowe i wysokotonowe – poznaj różnice

Głośniki samochodowe
Jeżeli planujesz wymienić głośniki samochodowe w swoim pojeździe, z pewnością powoli przeglądasz oferty różnych producentów, aby wyselekcjonować najlepszy sprzęt. Sprawę może nieco komplikować oznaczenia nagłośnienia: wyróżnia się bowiem głośniki niskotonowe oraz głośniki wysokotonowe. Ich specyfikacja jest nieco zróżnicowana, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Wówczas uda Ci się nabyć sprzęt idealnie dopasowany do Twojego pojazdu, a efekty płynące z tej inwestycji będą satysfakcjonujące. Zebraliśmy kilka najważniejszych informacji na ten temat. Pamiętaj, że zwykle w samochodzie montuje się zarówno głośniki niskotonowe, jak i głośniki wysokotonowe, a nie tylko jeden typ nagłośnienia! Sprzęt ten uzupełnia się nawzajem, dlatego wszystkie dźwięki są tak wyraźne oraz niebywale głębokie.

Głośniki niskotonowe
Niski zakres częstotliwości, jak sama nazwa wskazuje, obsługują głośniki niskotonowe. Istnieje kilka różnych typów, jednak wszystkie z nich prezentują się bardzo podobnie oferując podobne właściwości. Najpopularniejsze modele wytwarzają dźwięki w częstotliwości od 20 Hz do nawet 2000 Hz. To właśnie z nich wydobywają się nuty basowe, które podkreślają piękno utworów muzycznych. Niektóre głośniki niskotonowe dostępne są w tak zwanym systemie dwudrożnym – wówczas występują z dodatkowym głośnikiem wysokotonowym. Są one jednak nieco droższe. Pamiętaj, że zamawiając car audio należy skupić się na każdym elemencie osprzętu. Z tego powodu warto zdecydować się na głośniki samochodowe wysokiej jakości, które zapewnią Ci maksymalną satysfakcję. Zrezygnuj z ekonomicznych rozwiązań, które ostatecznie okażą się stratą pieniędzy.

Głośniki wysokotonowe
Odpowiednio dobrane głośniki wysokotonowe wywołują gęsią skórkę i zapewniają serię fenomenalnych wrażeń z tytułu odtwarzania muzyki w samochodzie. Z ich wnętrza wydobywa się głównie wokal, a także niektóre instrumenty. W branży car audio określa się je słowem: tweetery lub piszczki. Najczęściej obejmują zakres od 2 kHz do 20 kHz, choć niektóre wersje są w stanie osiągać nawet do 100 kHz. Zwykle w samochodach są umieszczone dość wysoko, aby dźwięki wydobywające się z nich wpadały bezpośrednio do ucha. Pamiętaj, że głośniki wysokotonowe muszą iść w parze z jakościowymi wersjami niskotonowymi. Wówczas będziesz w stanie cieszyć się każdym poszczególnym dźwiękiem swoich ulubionych utworów w trakcie podróży. Dla wielu osób wydajne głośniki samochodowe to obowiązkowy punkt wyposażenia pojazdu. Modele od renomowanych producentów możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym Car-Tronic.pl.