Czujniki parkowania – jak wybrać cz. 2
Dziś kontynuujemy temat czujników parkowania i przedawniamy kolejne kwestie, które warto rozpatrzyć, zanim dokonamy zakupu konkretnego urządzenia. Czytajcie więc uważnie.
Ilość czujników parkowania
Sklepy oferują zestawy od 2 do 8 czujników parkowania. Ich ilość zależy do tego, jak bardzo dokładny pomiar chcemy uzyskać. Osobom niezaprawionym w parkowaniu z pewnością przyda się ich więcej, natomiast kierowcom, którzy potrzebują wsparcia jedynie podczas parkowania tyłem w zupełności wystarczą 2 sensory. Standardem natomiast są 4 czujniki montowane po jednym w każdym narożniku przedniego i tylnego zderzaka. Wybierając ilość czujników, weźmy też pod uwagę wielkość samego auta. W większych modelach, rozsądniej jest zamontować więcej sensorów.
Wyświetlacz
Większość zestawów czujników do parkowania posiada wyświetlacz, który można zamontować na desce rozdzielczej. To wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu bowiem widzimy na ekranie, z której strony jest przeszkoda i jaka odległość nas od niej dzieli. Wybierając zestaw z wyświetlaczem, zwróćmy przede wszystkim uwagę na rozmiar ekranu. Nie może być zbyt duży, by nie zajmował za wiele miejsca. Ponadto dobrze jest wybrać urządzenie, w którym istnieje możliwość regulacji jasności ekranu. Będzie to przydatne w słoneczne dni lub nocą.
Montaż czujników parkowania
Do wyboru mamy tradycyjny montaż, polegający na wywierceniu otworów w zderzakach auta i umieszczaniu tam sensorów. Drugie rozwiązanie wydaje się bardziej praktyczne, gdyż nie wymaga wiercenia. Polega na zamontowaniu czujników na ramce tablicy rejestracyjnej. Choć wersja bez wiercenia może wydawać się idealnym rozwiązaniem, ma ono swoje minusy. Przede wszystkim tak umieszczone sensory są nieco mniej precyzyjne, co może mieć znaczenie podczas użytkowania. Ich zaletą natomiast, obok łatwego montażu, jest mniejsza ilość okablowania, a także ochrona przed utratą gwarancji auta, co może się stać w przypadku wywiercenia otworów na zderzakach.
Dodatkowe funkcje czujników parkowania
Dokonując zakupu, warto zwrócić również uwagę na kąt widzenia czujników. Im większy, tym lepiej. Najbardziej specjalistyczne posiadają zasięg widzenia 110 stopni zarówno w pionie, jak i poziomie.
Kolejnym udogodnieniem będzie funkcja wyłączenia dźwięku, który dla niektórych kierowców może okazać się irytujący. Poza tym dysponując wyświetlaczem i sygnałem świetlnym, w wielu przypadkach będziemy wystarczająco poinformowani o zbliżającej się przeszkodzie.
Ostatnim aspektem jest dodatkowe inteligentne działanie, które sprawia, że urządzenie rozpoznaje ewentualne elementy doczepiane z tyłu pojazdu. Jeśli nie ma takiej funkcji, doczepiając do auta np. hak holowniczy, może się okazać, że czujniki będą się automatycznie uruchamiać.
Jak widać, wybierając czujniki parkowania trzeba wziąć wiele aspektów pod uwagę. Na szczęście teraz już wiesz, czym charakteryzują się sensory dobrej jakości. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, wybierzesz te najlepsze dla Twojego auta.