Czym wygłuszać auto? Cz. 2
Czym wygłuszać auto? Cz. 2
W poprzednim artykule odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jakie części auta możemy wyciszyć i jakie z tego płyną korzyści dla właścicieli samochodów. Określiliśmy także, jakich materiałów potrzeba, by wyciszyć drzwi. Dziś zajmiemy się pozostałymi miejscami. Zapraszamy do lektury!
Wytłumianie komory silnika
To właśnie silnik ze względu na charakterystykę swojej pracy może stać się źródłem uciążliwego hałasu. By temu zaradzić, kierowcy decydują się na jego wytłumienie. Na rynku znajdziemy szereg specjalistycznych mat, które staną się nieocenione. Ich parametry pozwalają na ograniczenie drgań i wibracji. Ponadto mogą posłużyć za bardzo dobrą izolację termiczną.
Materiałem użytym do produkcji mat wygłuszających silnik, jest często wspomniany w poprzednim artykule spieniony butylokauczuk. Ta struktura o wysokiej gęstości i elastyczności, wzbogacona pęcherzykami powietrza jest doskonałą izolacją. Można jej użyć nie tylko do wytłumienia komory silnika, ale także samej maski.
Wytłumienie podłogi i dachu
Nie w każdym przypadku trzeba wygłuszać koniecznie całą powierzchnię auta. Czasem wystarczy zlokalizować źródło drażniącego hałasu i tam zamontować materiały izolacyjne. Jeśli jesteśmy pewni, że powstający hałas jest efektem pracy opon i układu wydechowego, należy pomyśleć o wytłumieniu podłogi i nadkoli pojazdu.
W niektórych przypadkach to dach jest miejscem, przez które dociera hałas. Przez niego to mogą docierać szumy i hałas. W takiej sytuacji do wygłuszenia sufitu możemy użyć tych samych mat, co w przypadku drzwi czy podłogi.
Wytłumienie bagażnika i plastików
W zdecydowanej większości przypadków to tył samochodu jest najgorzej wyciszony. Może być to naprawdę uciążliwe dla kierowców, ale przecież także dla pasażerów, zajmujących miejsce z tyłu pojazdu. W takich wypadkach zleca się użycie mat izolujących, które będą miały za zadanie eliminować drgania i wibracje, a także oddzielić wnętrze od świstu powietrza.
Jakie akcesoria będą potrzebne?
Jeśli chciałbyś przeprowadzić wygłuszanie samochodu samodzielnie, powinieneś zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które okażą się pomocne. Chroń ręce! – To podstawowa zasada. Wybierz rękawiczki, które zapewnią Ci ochronę. Żeby połączyć miejsca styku mat i elementów wygłuszających, będziesz potrzebował taśm.
Dodatkowym udogodnieniem będzie gumowy wałek, który pomoże w dociskaniu mat wygłuszających.