Jakich formatów plików audio używać w radioodtwarzaczach samochodowych?
Muzyka podczas jazdy samochodem towarzyszy nam niemal przy każdej podróży. Pozwala się odprężyć za kierownicą, a także uprzyjemnia czekanie w korku. Możliwe są dwie drogi pozyskania źródeł dźwięku w radioodtwarzaczu samochodowym: poprzez stacje radiowe z zakresu fal FM i AM oraz odtwarzanie muzyki z własnego nośnika danych. Jednak tylko na własne pliki audio mamy wpływ w dziedzinie jakości dźwięku.
Czy formaty plików są ważne?
Różne formaty plików używane są w zależności od docelowych doznań. Pliki audio dzielimy na nieskompresowane i skompresowane. Te drugie zajmują znacznie mniej przestrzeni pamięci przenośnej dzięki zastosowaniu pewnych algorytmów kompresji. Kompresja może być przeprowadzona stratnie lub bezstratnie. Kupując nośniki audio lub kupując utwory przez internet, a następnie zapisując je na własne nośniki danych, warto sprawdzić jakie formaty plików nasz radioodtwarzacz obsługuje. Reguła ta obowiązuje w starszych odtwarzaczach z uwagi na fakt, że nowe urządzenia obsługują już ogromny wachlarz formatów audio, ale także wideo.
W jakim celu używana jest kompresja?
Kompresja powoduje obcinanie sygnału o pewne pasma, czasami o te, które zawierają się w utworze. Dla przykładu: pliki dźwiękowe zapisane na płycie w formacie CD-Audio zajmą nawet o 11, 12-krotnie więcej dostępnego miejsca niż pliki MP3. Przekłada się to na liczbę zapisanych utworów na jednym nośniku. Liczba zapisanych utworów zależy również od parametru, jakim jest przepływność (ang. Bitrate). Jak już się domyślasz, ona także wpływa na rozmiar pliku audio, nawet w ramach tego samego formatu pliku.
Jakie formaty plików audio są najczęściej wykorzystywane?
Wiemy już, że pliki dzielimy ze względu na kompresję oraz przepływność. Do bezstratnych formatów audio zaliczamy takie pliki jak: WAV, FLAC lub CD-Audio. Są to formaty, w których producenci muzyczni eksportują swoje utwory z programów do obróbki dźwiękowej. Pliki w tych formatach brzmią w taki sposób, w jaki producent lub inżynier dźwięku chciał, aby brzmiały. Charakteryzują się wysoką, stałą przepływnością o wartości 1411,2 kbit/s. Wartość ta jest wystarczająca do transmisji sygnału stereo o wysokiej częstotliwości próbkowania.
Formaty kompresowane stratnie są jednak dużo popularniejsze, głównie ze względu na rozmiar pliku. Zaliczają się do nich takie formaty jak: MP3, WMA, M4A czy OGG. Pliki o tych formatach jednak nie są już odzwierciedleniem 1:1 z utworami wychodzącymi z wytwórni. W większości przypadków nie są to jednak różnice na tyle duże, żeby niewprawione ucho je dostrzegło. Przepływność odgrywa tutaj dość duże znaczenie, ponieważ pliki MP3 mogą być kodowane na kilka sposobów, które mocno wpływają na jakość odtwarzanego pliku, a co za tym idzie na odbiór utworu przez słuchacza.
Jakość dźwięku, a przepływność w plikach MP3
Pliki MP3 (MPEG1/MPEG2 - Audio Layer 3) są najpopularniejszym formatem plików audio, ponieważ łączą stosunkowo małe rozmiary plików przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości dźwięku. Przepływność w plikach MP3 może być stała, zmienna, lub wynikać z połączenia obu rozwiązań. Najczęściej wykorzystywana jest przepływność stała o wartościach 128, 256 oraz 320 kbit/s. Im wyższa wartość przepływności, tym lepsza jakość nagrania, ale także większy rozmiar pliku. Format MP3 wykorzystywany jest jako domyślny w niektórych serwisach z muzyką, pozwalając użytkownikowi na wybór przepływności.
Czy mój radioodtwarzacz obsługuje dane formaty plików audio?
Wszystkie informacje o odtwarzanych formatach plików audio znajdują się w instrukcji urządzenia. Starsze radioodtwarzacze, szczególnie te fabrycznie montowane w starszych samochodach obsługują jedynie formaty CD-Audio, które pozwalają na zapis ok. 18 utworów. Odtwarzacze fabryczne w nowszych samochodach oraz radia uniwersalne innych producentów obsługują nie tylko mniejsze formaty plików jak MP3 czy WMA, ale pozwalają także na podłączenie różnych nośników danych poprzez Bluetooth, USB, kartę SD czy gniazdo minijack.
Zapis utworów w formacie MP3 pozwala na wydajniejsze wykorzystanie przestrzeni pamięci płyty lub pendrive’a, ale także generuje mniejsze opóźnienia w przesyle danych przez Bluetooth. Najnowsze odtwarzacze pozwalają nie tylko na odtwarzanie plików audio, ale również na obsługę formatów wideo dzięki zastosowaniu ekranów. Urządzenia z ekranami to inaczej stacje multimedialne. Pozwalają na łączność z telefonem oraz satelitami GPS, zwanych powszechnie nawigacją. Jeśli samochód wyposażony jest w standardowe kieszenie na radio 1DIN lub 2DIN, można w nich zainstalować taką stację.
Jaki radioodtwarzacz polecamy?
W naszym sklepie znajdziesz radioodtwarzacze najlepszych producentów. Jednym z najczęściej polecanych urządzeń jest Radio samochodowe Pioneer SPH-10B, które po zainstalowaniu aplikacji pozwala na wykorzystanie ekranu smartfona, jako odtwarzacza multimedialnego. Obsługuje formaty: AAC, MP3, WAV, WMA, FLAC oraz CD-Audio.