Montaż nowego radia samochodowego w miejsce fabrycznego
Montaż nowego radia samochodowego w miejsce fabrycznego
Większość kierowców nie wyobraża sobie prawdopodobnie swojego auta bez możliwości słuchania w nim muzyki z radia. Możliwość taką daje nam oczywiście odbiornik radiowy w aucie. Funkcje tego typu urządzeń są jednak znacząco różne od tego, co mieliśmy do dyspozycji w swoich samochodach jeszcze kilkanaście lat temu. Stare radio, mające kilka/kilkanaście lat może nie tylko często się psuć, ale też nie będzie zbyt praktyczne. Warto wówczas zdecydować się na wymianę radia w samochodzie. Czynnikiem, który odstrasza wielu kierowców przed tym, są jednak trudności z wymianą fabrycznie zamontowanego radia. Krok po kroku tłumaczymy, jak wykonać wymianę radioodtwarzacza samochodowego.
Zakup odpowiednie akcesoria
Wymiana radia do samochodu nie musi być trudna, jeżeli najpierw wyposażysz się we wszystkie akcesoria, jakie będą Ci do tego potrzebne. Podstawowym akcesorium, którego potrzebujesz, będzie złącze ISO do radia samochodowego, czyli przejściówka pomiędzy złączem fabrycznym a Twoim nowym, zakupionym radiem. Radia dostępne w sklepach posiadają różną wielkość, określaną w formacie 1 DIN lub 2 DIN. Różnią się one wymiarami od typowych odbiorników fabrycznych, więc aby zachować estetykę kokpitu, będziesz potrzebować również odpowiedniej ramki na swoje nowe radio, którą zamaskujesz szczeliny oraz półkieszeni, w której umieścisz radio.
Montaż
Również montaż nowego radia nie jest niczym skomplikowanym, jeśli wiesz, jak się do tego zabrać i masz odpowiednie narzędzia. Stare radio wyciągniesz, zdejmując na początku jego ramkę. Pamiętaj też oczywiście o odłączeniu całego okablowania. Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie fabrycznej półkieszeni oraz sąsiadującego elementu, jeżeli zmieniasz rozmiar radia z 1DIN na 2 DIN. Na podstawie wykonanych czynności można określić już, że montując nowe radio, trzeba analogicznie, wykonać wszystko w taki sam sposób, jak miało to miejsce z radiem fabrycznym. Najpierw w odpowiednim miejscu umieszczamy kieszeń na radio, potem sam odbiornik, a na końcu ramkę maskującą do kokpitu. Nie wymaga to zatem specjalistycznej wiedzy ani narzędzi – starczą podstawowe narzędzia, jakie są prawdopodobnie na wyposażeniu każdego kierowcy. W ten sposób nawet w starszym aucie możesz cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem, odtwarzanym na praktycznym, nowoczesnym radioodtwarzaczu samochodowym.
Wymiana fabrycznego radia w samochodzie na nowe to nic trudnego – mamy nadzieję, że zdołaliśmy Cię do tego przekonać. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, abyś cieszył się z nowego radia w swoim aucie.