Rejestratory jazdy – czym są i jak wybrać? Cz.1

Rejestratory jazdy – czym są i jak wybrać? Cz.1
Rejestratory jazdy to specjalistyczne kamery samochodowe, których zadaniem jest nagrywanie przejechanej trasy. Dzięki nim można osądzić po czyjej stronie leży wina za stłuczkę, a także rozwiać wątpliwości w wielu innych sytuacjach drogowych. O tym, komu i do czego przyda się rejestrator jazdy, piszemy w dzisiejszym artykule. Dowiecie się także, jak wybrać najlepszy sprzęt na miarę swoich potrzeb.

Rejestratory jazdy poleca się zakupić osobom, które sporo czasu spędzają za kółkiem, czyli np. zawodowym kierowcom. Im więcej bowiem jeździmy, tym automatycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia incydentu drogowego. Warto więc być zabezpieczonym w przypadku pojawienia się takiej sytuacji.

Rejestrator jazdy – co to?
Większość rejestratorów jazdy to mini kamery video posiadające dodatkowo funkcje pomiaru prędkości. Urządzenia najczęściej przymocowuje się z przodu pojazdu, by mogły cały czas nagrywać trasę. Obraz jest rejestrowany na kacie SD. Część urządzeń posiada także funkcję przeniesienia pokonanej trasy na cyfrową mapę. 

Rejestratory jazdy - po co?
Rejestratory jazdy mają szerokie zastosowanie, a ich instalacja może okazać się pomocna w wielu sytuacjach. Z ich pomocą mamy możliwość nagrania zupełnie nowej trasy, którą jedziemy pierwszy raz. Dzięki temu, powtarzając ją, będziemy mogli sprawdzić na video, czy nie pomyliliśmy drogi.

Ponadto rejestratory jazdy sprawdzą się podczas wypadku czy stłuczki. Na filmie będzie dokładnie widać, kto zawinił. Tego typu nagranie może też być dowodem na sali sądowej lub podstawą do wypłacenia ubezpieczenia.
Kamera samochodowa pomoże nam też udowodnić, jeśli zostaniemy ukarani bezpodstawnym mandatem od policji. Film z rejestratora może w takiej sytuacji posłużyć jako argument w sprawie.

I ostatnią zaletą, dla której warto zainwestować w to urządzenie jest wsparcie nauki i doskonalenia jazdy. Nagrywając swoje trasy na video, zobaczymy czarno na białym, jakie błędy popełniamy i łatwiej będzie nam je wyeliminować.

Rejestratory jazdy – jak kupować?
Wybierając rejestrator jazdy, powinniśmy kierować się jedną podstawową zasadą – dobrą jakością. Odpuśćmy więc sobie kupno najtańszych wersji kamer firm, których nazwy nic nam nie mówią. Filmy zarejestrowane takim sprzętem będzie bardzo łatwo podważyć ze względu na ich zbyt niską jakość. Jeśli już kupować kamerę samochodową, to taką, która oferuje obraz w wysokiej rozdzielczości, którego oglądanie nie pozostawi wątpliwości co do autentyczności nagrania. No chyba, że chcemy jedynie upolować zaskakujące lub śmieszne sytuacje na drodze, by móc się nimi później dzielić w Internecie. Wówczas nie potrzebujemy sprzętu zbyt wysokich lotów. Jeśli jednak pragniemy cieszyć się wysoką funkcjonalnością urządzenia, zwróćmy uwagę na jego parametry. O szczegółach wyboru dobrego rejestratora jazdy przeczytacie w kolejnym artkule.