Tłumienie hałasu w samochodzie – jak to zrobić

Tłumienie hałasu w samochodzie – jak to zrobić

Często podróżujesz i przy większych prędkościach odczuwasz dyskomfort spowodowany hałasem? Nie możesz spokojnie słuchać muzyki podczas jazdy? Rozwiązaniem Twojego problemu będzie wyciszenie samochodu. Jak wykonać taki zabieg prawidłowo?


Wyciszanie samochodu – pamiętaj o każdym elemencie pojazdu


Zanim przejdziesz do wyciszania samochodu, musisz wiedzieć, że jest to zabieg, który należy wykonać kompleksowo – od A do Z. Przedsięwzięcie to nie jest szczególnie kosztowne, wystarczy nieco wiedzy, sprzęt oraz dzień wolny od pracy. Ewentualnie zleć wykonanie wyciszenia samochodu specjalistom, jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie. Zależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, będziesz potrzebować różnego rodzaju sprzęt dedykowany do wytłumienia wnętrza. To między innymi taśmy uszczelniające, pianki akustyczne, oraz specjalne maty odpowiedzialne za wyciszenie hałasu w czasie jazdy. Odpowiednia instalacja sprawi, że podróż stanie się bardziej komfortowa, a słuchanie muzyki będzie przyjemniejsze. Najczęściej przeprowadza się wyciszenie silnika, bagażnika oraz drzwi.


Tłumienie hałasu silnika


Zacznijmy od miejsca, gdzie powstaje największy hałas. Wytłumienie komory silnika sprawia, że dźwięk pracującego motoru nie przedostaje się do kabiny. To szczególnie ważne w pojazdach z silnikami typu diesel oraz w benzynowych samochodach sportowych. Najczęściej wytłumienie komory silnika przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalnych mat. To elementy odporne na wysokie temperatury, zapewniające maksymalną skuteczność. Najczęściej powinny być zamontowane bezpośrednio pod maską. Czasami specjaliści instalują je pod osłoną silnika, o ile konkretna mata wygłuszająca jest do tego właściwie dostosowana. Warto zaznaczyć, że wyciszenie samochodu jest ważne nie tylko pod względem kierowcy, ale również pasażerów, szczególnie gdy mówimy o długich, autostradowych trasach, gdzie pojazd osiąga duże prędkości.


Wyciszanie bagażnika oraz drzwi


Poza komorą silnika należy także zadbać o wytłumienie drzwi oraz bagażnika. To bardzo ważne, gdy inwestujemy w głośniki samochodowe i chcemy cieszyć się ich wydajnością. Hałas dobiegający z zewnątrz negatywnie wpływa na odczucia płynące ze słuchania muzyki. Dodatkowo wytłumienie bagażnika i drzwi jest ważne w kontekście jazdy z nieco większymi prędkościami. Służą do tego specjalne maty oraz pianki akustyczne. Ich montaż nie zajmuje zbyt wiele czasu, ale wymaga demontażu wielu elementów plastikowych. Gdy odpowiednio zadbasz o wytłumienie drzwi oraz bagażnika, a efekt ciągle nie będzie satysfakcjonujący, możesz zająć się również dachem i podłogą.